ABDÜLHAK HAMİD BÖLÜMÜ

Şair-i Azam Abdülhak Hamid Tarhan

 

Evin kuzeyinde yer alan odalar , Şair-i Azam Abdülhak Hamid Tarhan Bölümü olarak düzenlenmiştir. Döneminin önemli edebiyatçılarından olan Hamid, devlet adamlığı yönüylede iyi bilinmektedir. Şair-i Azam’ın ilk eşi Fatma hanım için yazdığı Makber adlı şiir oldukça ünlüdür.

 Hamid’in son eşi Lüsyen Hanımın ünlü şairin ölümünün ardından (1937) eşyalarını  İstanbul Belediyesine bağışlamıştır. Aşiyan Müzesinin bir edebiyat müzesine dönüştürülmesi sırasında kurulan müze komisyonu tarafından Abdülhak Hamid Tarhan’a ait bu eşyalarda müzenin koleksiyonuna katılmışlardır.

 genel-gorunum
Abdülhak Hamid Tarhan Bölümünden genel görüntü

Hamid bölümüne ayrılan ilk oda şairin storlu çalışma masası ve koltuğu  ile kıyafetleri, kitapları, ailesi, eşi ve çocuklarına ait fotoğrafların sergilenmesi ile oluşturulmuştur. Odaya girildiğinde karşıda bulunan Şehzade Abdülmecid imzalı tablo ; Şair-i Azam’ın birebir boyutlarda yapılmış önemli bir eserdir.

 genel-gorunum-1
Abdülhak Hamid Tarhan Bölümünden genel görüntü


Diğer odaya bağlanan koridor üzerindeki duvarlarda Abdülhak Hamid’e ait fotoğraflar bulunur. Koridorun sonundaki küçük odada şairin son döneminde kullandığı mobilyalarından örnekler, aile büyüklerinin tabloları ve özel eşyaları sergilenmektedir.

            
osmanli-nisani  
“Nişan-ı Osmani”Abdülhak Hamid Tarhan’a ait madalya            
: